Čo by ste mali vedieť, kým si kúpite drez

landingfront

Zobraziť všetky drezy

Teoreticky nie je zložité vybrať kuchynský drez. Všetko, čo je potrebné, je zvoliť si materiál, farbu a veľkosť.

V praxi musíte počítať s množstvom faktorov, aby ste sa vyhli rezaniu skrinky pod drezom, výmene kuchynskej pracovnej dosky alebo sifónu, a sťažnostiam ohľadom zlého umiestnenia drezu, čo robí z bežných činností v kuchyni otravu.

Ako výrobca kuchynských drezov sme počuli o všetkých možných problémoch, ktoré zažili ľudia, ktorí si dôkladne nepremyslel svoj výber drezu. V tomto článku sa podelíme o naše skúsenosti s:

 1. kam neumiestňovať drez
 2. prečo je lepšie zakúpiť granitový drez s pripravenými otvormi
 3. kedy sa drez nezmestí do skrinky
 4. aký materiál zvoliť pre kuchynskú dosku
 5. k čomu slúži malá vanička u 1.5 – vaničkových drezov
 6. zlé spôsoby výberu farby umývadla
 7. najdôležitejšie vlastnosti dobrej kuchynskej batérie
 8. ako sa zbaviť škvŕn na granitovom drezu

Poďme si teraz odpovedať na tieto otázky.

Kam neumiestňovať drez

Drezy existujú v rôznych tvaroch a veľkostiach – obdĺžnikové, okrúhle, s alebo bez odkvapu.

Tak široký výber umožňuje zákazníkom vybrať si drez, ktorý sa najlepšie hodí do ich kuchyne. Avšak, čo zákazníci veľmi často neberú do úvahy je … miesto vedľa drezu.

Z praktických dôvodov, je najlepšie neinštalovať drez:

 1. hneď vedľa varnej dosky – špinavá voda a prostriedok na umývanie riadu sa môžu dostať do vareného jedla
 2. s vaničkou umiestnenou v tesnej blízkosti chladničky alebo steny – umývanie riadu je nepohodlné s chladničkou alebo stenou hneď vedľa
 3. pod nízko umiestnenou skrinkou – táto skrinka sťaží umývanie, vyberanie alebo vkladanie väčších kusov do drezu, a bráni výhľadu, keď riad umýva vysoký človek
 4. pri okne – keď umiestnite drez k oknu, mali by ste si byť vedomí, že vhodné miesto pre odkvapkávač drezu v skrinke s drezom už nepripadá do úvahy. Navyše, batéria môže spôsobiť nepohodlie pri otváraní a zatváraní okna

Ak máte v pláne namontovať drvič odpadu, je potrebné mu poskytnúť množstvo priestoru pod drezom.

Naša ponuka zahŕňa sifóny montované pri stene, ktoré nevyžadujú toľko miesta ako bežné riešenia a tak nechávajú priestor pre koše na triedený odpad v skrinke pod drezom.

Prečo je lepšie zakúpiť granitový drez s pripravenými otvormi

Granitové drezy môžu byť rozdelené na tie, ktoré:

 1. majú montážne otvory vyrobené výrobcom
 2. nemajú žiadne otvory, ale majú miesta, kde otvory môžu byť vyklepnuté vlastnými silami
 3. nemajú otvory ani zvláštne miesta pre ne a v tom prípade musia byť skonštruované špeciálnym vrtákom

Zo zrejmých dôvodov, vyklepnutie otvoru nie je vždy najlepším riešením – niekedy môže viesť k odlomeniu hrany otvoru, čo nemôže byť opravené vybrúsením. Prosím zoberte do úvahy, že na takéto poškodenie sa nevzťahuje záruka.

Navyše, keď si kupujeme drezy s otvormi k vyklepnutie, nebudeme schopní ich urobiť inam bez vŕtania.

Vŕtanie diery do drezu vyžaduje špeciálny vrták (od približne 15€), držiak (približne 19€) a množstvo času.

A navyše, stali sa prípady prasknutiu drezu počas procesu vŕtania, tak i behom vyklepávania otvorov. Preto remeselníci, ktorí s týmto nemajú skúsenosti, občas odmietajú robiť otvory, lebo nechcú niesť zodpovednosť za akékoľvek poškodenie drezu.

Pri zakúpení drezu v našom obchode vyvŕtame pre Vás otvory bezplatne – koľko chcete a na koľkých miestach chcete!

Kedy sa drez nezmestí do skrinky

Väčšina kuchynských skriniek je vyrobená vo veľkostiach 40 cm, 45 cm, 50 cm, 60 cm a 80 cm. Výrobcovia drezov sú si tejto skutočnosti vedomí, takže veľmi často opis ich výrobku zahŕňa veľkosť skrinky, do ktorej sa daný drez zmestí. Avšak, existuje jedna vec, ktorá môže spôsobiť, že sa drez nezmestí do skrinky pre ktorú je určený – dávkovač saponátu.

Ale začnime od základu.

Aby sme vložili drez, ktorý je pokladaný na kuchynskú dosku (doposiaľ najobľúbenejší druh drezu) do skrinky, jeho vanička (y) sa musí zmestiť medzi steny skrinky. Inými slovami, vonkajšia šírka vaničky (alebo vaničiek) musí byť menšia ako vnútorná šírka skrinky. (Veľkosť odkvapkávača nehrá úlohu, pretože nezasahuje do skrinky)

Tu je pohľad, ako to vyzerá.

Avšak, ak chcete inštalovať dávkovač saponátu, môžete zistiť, že miesto pre dávkovač saponátu je v tele drezu. Tu je pohľad, ako to vyzerá.

Očividne, montáž dávkovača na vybranom mieste spôsobí, že drez sa nemôže vojsť do skrinky a priestor na jeho strane bude musieť byť zmenšený o fľaštičku. Preto odporúčame, aby ste starostlivo zvážili umiestnenie drezového príslušenstva v zmysle koľko miesta potrebuje naspodku skrinky.

Ak sa rozhodnete objednať drez od nás, urobíme montážne otvory pre príslušenstvo na miestach podľa Vášho výberu. Táto služba je bezplatná. Všetko čo je potrebné, je dať nám správnu informáciu v komentári u objednávky.

Pozrite sa na našu škálu drezov:

Aký materiál zvoliť pre kuchynskú dosku

Kuchynská doska, spolu s vhodným drezom, sú tie najviac vystavené a viditeľné zložky kuchyne. Avšak, oplatí sa starostlivo zvážiť výber materiálu pre kuchynskú dosku, pretože akékoľvek zlé rozhodnutie tu vynikne na mnoho ďalších rokov.

Kameň, granit alebo kompozit sú vhodné ako pre drezy zapustené pod dosku, tak pre tie pokladané na vrch dosky.

Pre tie druhé môžu byť použité dosky vyrobené z laminovanej drevotriesky. Môžu pozostávať z rôznych druhov dyhy – zahŕňajúc imitáciu dreva. Bohužiaľ, vzhľadom k obtiažnosti zabezpečenia primeranej ochrany hrán laminovaných dosiek proti vode, nie sú dobrou voľbou pre zapustené drezy.

Na druhú stranu, doska zo skutočného dreva, hoci má pekný vzhľad, nebude dobrou voľbou vo väčšine kuchýň.

Prečo nie?

Drevené dosky nie sú príliš odolné voči dlhotrvajúcim vplyvom vody, takže vyžadujú impregnáciu. Jedine dubové a tíkové drevo, ktoré sú odolnejšie, tvoria výnimku. Napriek tomu, dokonca aj ak máte dosku vyrobenú z takéhoto dreva a vykonávate pravidelnú impregnáciu, mali by ste pamätať na sústavné odstraňovanie vlhkosti, aby drevo v priebehu rokov nebobtnalo alebo sa nedeformovalo.

Z tohto dôvod odporúčame drevenú dosku iba zákazníkom, ktorí využívajú kuchyňu príležitostne a umývajú riady najmä v umývačke.

Na čo slúži malá vanička u 1.5 – vaničkových drezov

Malá vanička u 1.5 – vaničkových drezov môže byť použitá rôznymi spôsobmi. Najčastejšie je využívaná na rozmrazovanie mäsa, umývanie ovocia a zeleniny alebo príborov. Napriek tomu, niekedy je tiež využívaná ako miesto k odmočeniu príborov sa zaschnutú špinou, napríklad, pred ich dôkladným umytím.

Pozrite sa na našu škálu 1.5 – vaničkových drezov.

Zlé spôsoby výberu farby umývadla

Často sa stretávame s názorom, že farbu drezu je najlepšie vybrať v obchode.

Avšak pravda je, že pri výbere farby týmto spôsobom nie sme schopní určiť, ako to bude vyzerať v našej kuchyni.

Prečo nie?

Pretože osvetlenie a farby v kuchyni priamo ovplyvňujú výslednú farbu celku. Z tohto dôvodu, farba rovnakého drezu bude vyzerať odlišne v obchode a v našej kuchyni.

Ešte horšie je vyberať farbu iba pohľadom na fotografiu na internete.

Farby na obrazovkách monitorov sa líšia v závislosti na technológii displeja, jeho nastavenia, rovnako tak ako fotoaparát a osvetlenie použité v priebehu fotenia výrobku.

Aký je teda najlepší spôsob výberu farby Vášho drezu?

Najlepší a zároveň najpohodlnejší spôsob výberu tej správnej farby pre Váš kuchynský drez je objednať si vzorky farieb.

Objednajte si bezplatné vzorky farieb. Ak si ich dnes objednáte, v priebehu týždňa dostanete 5 x 5 cm veľké vzorky s farbou podľa Vášho výberu, vyrobené z rovnakého granitu ako naše drezy.

Aká je najdôležitejšia vlastnosť dobrej kuchynskej batérie

Nie je tomu tak dávno, čo sme prakticky v každej kuchyni mohli nájsť tradičné riešenie s dvoma batériami pre teplú a studenú vodu. Niektoré z nich boli zabudované do drezu, zatiaľ čo iné do pracovnej dosky alebo steny. Napriek tomu, všetky z nich mali tú istú nevýhodu – nízko umiestnený odtok vody z výpuste.

To sťažovalo naliatie vody do kanvice alebo vloženie veľkých hrncov do drezu či von.

Takéto batérie sú stále dostupné, ale varujeme každého, kto na ne hľadí so sentimentom. Dobrá batéria by mala mať výpust umiestnenú najmenej 15 cm nad základňou batérie. Jedine tak bude ľahké a pohodlné používanie drezu a batériu.

Najlepšie riešenie, na druhej strane, je batéria, ktorá má nielen vysokú vodnú výpust, ale aj vyťahovaciu výpust. Toto je neoceniteľné riešenie v kuchyniach s jednodrezom, ktorý je často naplnený špinavým riadom.

Ponúkame pochrómované a granitové batérie oboch druhov. Dodatočne, môžete zakúpiť pripravené drezové zostavy s vysoko umiestnenými vodovodnými výpustmi.

Ako sa zbaviť škvŕn na granitovom drezu

Niekedy je na internetových fórach možné naraziť na názory, že na granitových drezoch sa vyskytujú škvrny, ktoré je ťažké odstrániť. Je to tak?

Po prvé, hlavný dôvod pre vznik škvŕn je vysoký obsah minerálov vo vode, takže škvrny nebudú trápiť každého.

Aby sme zabránili vodnému kameňu usadiť sa na dreze, postačí pravidelne čistiť drez prostriedkom na umývanie riadu a vysušiť ho utierkou. Drez môže byť tiež napustený jedlým olejom, takže kameň sa na ňom usadzuje pomalšie.

Napriek tomu, ak je obsah minerálov vo vode vysoký a nečistili sme drez dlhší čas, môžu sa väčšie škvrny objaviť. Aby sme sa ich zbavili, odporúčame drez čistiť kuchynskou špongiou s bielidlom (napr. Domestos) a po niekoľkých minútach usušiť utierkou.

Avšak, varujeme pred používaním silných žieravých prostriedkov, ako je Cif, a drhnutie drôtenkami. Ich použitie môže nenapraviteľne poškodiť povrch drezu.

Zobraziť všetky drezy